ČT Šumavský Skimaraton
DATE : | 25 - 26.2.2017 | PLACE : | Kvilda |
---|
ORGANIZER : | Fischer Ski klub Šumava | WEBPAGES : | skimaraton.cz/ |
---|
RESULTS RESULT + DIPLOMS
Summary
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | JAVŮREK Petr |
Kasper-Swix Team |
CZE | 1:17:09.9 | 0:00:00.0 |
2. | ŠRŮTEK David |
Rossignol racing team |
CZE | 1:18:43.1 | 0:01:33.2 |
3. | ZAJÍC Václav |
TriSKČB |
CZE | 1:18:54.6 | 0:01:44.7 |
4. | SCHAUBMAYR Günter |
Union ÖPPING |
AUT | 1:19:01.9 | 0:01:52.0 |
5. | DOPPELREITER Marti |
Skimarathon Team Austria |
AUT | 1:19:39.7 | 0:02:29.8 |
6. | PROVOD Ladislav |
USK CS Plzeň |
CZE | 1:19:41.9 | 0:02:32.0 |
7. | TOLAR David |
USK CS Plzeň |
CZE | 1:20:39.9 | 0:03:30.0 |
8. | HRUŠKA Jan |
Kasper Swix Team Trutnov |
CZE | 1:21:05.4 | 0:03:55.5 |
9. | ŠIMEK Pavel |
OLFIN-CAR SKI TEAM |
CZE | 1:21:05.6 | 0:03:55.7 |
10. | SAJDL Martin |
Žižkovský tygři |
CZE | 1:21:14.6 | 0:04:04.7 |
11. | KÁLAL Tomáš |
Žižkovský tygři - EKONOM Praha |
CZE | 1:21:30.7 | 0:04:20.8 |
12. | SZLUFCIK Zibi |
SC Montekaolino |
GER | 1:22:32.6 | 0:05:22.7 |
13. | JIRÁK Jan |
HS Jizerské hory |
CZE | 1:22:54.7 | 0:05:44.8 |
14. | PELA Zbyněk |
SKI PAX Horní Maxov |
CZE | 1:23:14.9 | 0:06:05.0 |
15. | FILIPČÍK Miroslav |
Sokol Stachy |
CZE | 1:23:17.1 | 0:06:07.2 |
16. | BERÁNEK Jan |
USK CS Plzeň |
CZE | 1:24:03.6 | 0:06:53.7 |
17. | VOJTA Pavel |
Žižkovský tygři |
CZE | 1:24:07.9 | 0:06:58.0 |
18. | DULLNIG Stefan |
Skimarathon Team Austria |
AUT | 1:24:13.0 | 0:07:03.1 |
19. | SOVÁK Libor |
AČR 8297 |
CZE | 1:24:21.1 | 0:07:11.2 |
20. | KAŇKA Adam |
SKPÚstí. Žižkovský tygři |
CZE | 1:24:29.1 | 0:07:19.2 |
21. | LEIMBACH Mario |
Guts Muths Rennsteiglauf Verein e.V. |
GER | 1:24:29.4 | 0:07:19.5 |
22. | PECHEK Jan |
CZE | 1:24:52.9 | 0:07:43.0 | |
23. | PETRITSCH Stefan |
Skimarathon Team Austria |
AUT | 1:25:16.2 | 0:08:06.3 |
24. | MOLLINGR Jaroslav |
Kasper-Swix Team |
CZE | 1:25:42.1 | 0:08:32.2 |
25. | BRABEC Miroslav |
BIKE BRDY |
CZE | 1:25:44.4 | 0:08:34.5 |
26. | HAGEN Max |
Like2skike Nordic |
GER | 1:25:45.9 | 0:08:36.0 |
27. | ONDRÁČEK Marek |
Silvini Madhus team |
CZE | 1:26:15.4 | 0:09:05.5 |
28. | KOVÁŘ Miroslav |
Klacky.cz / BEERMENTAL TEAM |
CZE | 1:26:38.9 | 0:09:29.0 |
29. | FLORIAN Owen |
SC Hochvogel München |
GER | 1:27:07.9 | 0:09:58.0 |
30. | POSPÍŠIL Vít |
Mercedes Benz Atomis Salomon Team |
CZE | 1:27:17.4 | 0:10:07.5 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | DIETZE Anna-Maria |
Pulsschlag Neuhausen e.V. |
GER | 1:22:53.4 | 0:00:00.0 |
2. | KNOPOVÁ Kamila |
Rossignol racing team |
CZE | 1:26:30.6 | 0:03:37.2 |
3. | HEJNÁ Anna-Marie |
Silvini Madshus team |
CZE | 1:33:30.6 | 0:10:37.2 |
4. | HNÁTKOVÁ Tereza |
Žižkovský tygři |
CZE | 1:34:09.5 | 0:11:16.1 |
5. | FRIČKOVÁ Pavla |
ČVUT FEL Praha |
CZE | 1:35:05.4 | 0:12:12.0 |
6. | MADĚROVÁ Michaela |
Silvini Madhus team |
CZE | 1:35:22.7 | 0:12:29.3 |
7. | WEISSOVÁ Zuzana |
Ekonom Praha -žižkovský tygři |
CZE | 1:38:35.4 | 0:15:42.0 |
8. | ADÁMKOVÁ Jana |
Olfin Car Ski Team Trutnov |
CZE | 1:38:56.4 | 0:16:03.0 |
9. | BAUEROVÁ Andrea |
Žižkovský tygři |
CZE | 1:40:33.9 | 0:17:40.5 |
10. | ZUZÁNKOVÁ Tereza |
ELEVEN RUN TEAM |
CZE | 1:40:40.9 | 0:17:47.5 |
11. | ZIKMUNDOVÁ Anita |
GLEDE Team |
CZE | 1:43:00.7 | 0:20:07.3 |
12. | GROULÍKOVÁ Markéta |
ACR 6848 |
CZE | 1:43:17.2 | 0:20:23.8 |
13. | POLLAKOVÁ Marie |
CZE | 1:43:23.3 | 0:20:29.9 | |
14. | VOSTRADOVSKÁ Tereza |
Fischer Ski klub Šumava Vimperk |
CZE | 1:44:04.4 | 0:21:11.0 |
15. | JINDŘIŠKOVÁ Alena |
GLEDE SKI TEAM |
CZE | 1:44:07.5 | 0:21:14.1 |
16. | WAGNER Dana |
team.99u-software.com |
GER | 1:44:48.5 | 0:21:55.1 |
17. | RICKL Juliane |
Spvgg Lam Ski Nordisch |
GER | 1:46:36.2 | 0:23:42.8 |
18. | NĚMCOVÁ Alena |
USK Praha |
CZE | 1:46:54.5 | 0:24:01.1 |
19. | NAXEROVÁ Jana |
USK CS Plzeň |
CZE | 1:48:14.2 | 0:25:20.8 |
20. | MATRASOVÁ Kateřina |
SK Chrast |
CZE | 1:50:57.5 | 0:28:04.1 |
21. | CHVALOVÁ Miroslava |
SKI Klub Strakonice |
CZE | 1:54:09.3 | 0:31:15.9 |
22. | KOLÍNOVÁ Radka |
CZU Praha |
CZE | 1:55:34.8 | 0:32:41.4 |
23. | MOORS Christine |
SKI+BIKE Deggendorf |
GER | 1:57:49.1 | 0:34:55.7 |
24. | CHURAŇOVÁ Radka |
Bikestar |
CZE | 1:58:58.6 | 0:36:05.2 |
25. | WÜRZOVÁ Anna |
CRS Sport |
CZE | 1:59:04.3 | 0:36:10.9 |
26. | ENTNER Daniela |
Union Rohrbach |
AUT | 1:59:17.2 | 0:36:23.8 |
27. | TASSANI-PRELL Barbar |
SC Ainring |
GER | 1:59:46.8 | 0:36:53.4 |
28. | ŠINDELÁŘOVÁ Jitka |
Žižkovský tygři |
CZE | 2:00:32.6 | 0:37:39.2 |
29. | ESNEROVA Barbor |
NATO |
CZE | 2:02:36.1 | 0:39:42.7 |
30. | TUTTE Kathleen |
SC Kottmar |
GER | 2:05:00.8 | 0:42:07.4 |